Vývoj realitního trhu v roce 2021

Vývoj cen nemovitostí stále přitahuje svoji pozornost. Dalo by se očekávat, že pandemie růst cen nemovitostí zastaví nebo alespoň zpomalí, ale realita je úplně jiná.

Ceny nemovitostí jsou stále na vzestupu a někdy dosahují až neuvěřitelných výšin. Jen za minulý rok narostly průměrné ceny bytů v Brně o 17%. Podle serveru Valuo, který monitoruje inzerci nemovitostí je to za poslední dva kalendářní roky v Brně 35,11 %. Co tedy v současné chvíli ovlivňuje ceny nemovitostí a jejich zatím nekončící postup směrem nahorů?

Co tedy v současné chvíli ovlivňuje ceny nemovitostí a jejich zatím nekončící postup směrem nahoru?

Nedostatečná nabídka – stále platí, že poptávka po nemovitostech převyšuje jejich nabídku. Dříve si mohla poptávka vybírat v rámci dané městské části, teď ale kvůli nedostatku nemovitostí musí svou aktivitu rozšířit na celé Brno. Brno nemá stále nový územní plán a plánované výstavby je málo. Ceny materiálu také stále rostou a to prodražuje i výstavbu nových nemovitostí, což se logicky promítá do kupní ceny.

Strach z budoucnosti – lidé se obávají, co přijde po pandemii a chtějí své peníze investovat bezpečně. V případě finanční tísně mohou bezproblémově prodat i nemovitost zatíženou hypotékou.

Zpřísnění podmínek ČNB – ČNB opět zvažuje doporučit komerčním bankám zpřísnění podmínek pro poskytování hypotéčních úvěru. Tyto doporučení můžeme očekávat v druhé polovině roku. To může znamenat další tlak na růst cen, aby zájemci stihli nemovitost rychle koupit ještě před tímto zpřísnění.

Zvýšený zájem o stavební pozemky, rodinné domy a rekreační objekty – lidé se obávají, jaká je čekají další opatření proti šíření koronaviru a tak vyhledávají nemovitosti v přírodě nebo domy se zahradou, aby měli svůj prostor k trávení volného času v případě lockdownu.

Neupadadá ani zájem o hypotéky – jen v lednu 2021 byly poskytnuty hypotéční úvěry v hodnotě o 8 miliard vyšší než minulý rok. V návaznosti na tuto skutečnost je to vidět i na vyšším zájmu o nemovitosti, kterých je na trhu vůči poptávce nedostatek a růst cen tak i nadále pokračuje.

Jak využít zvýšenou poptávku na trhu s nemovitostmi za účelem získaní nejvyšší nabídky od zájemců?

Díky enormnímu zájmu poptávajících po nemovitostech se i majitelé snaží získat nejvyšší nabídku na trhu. Možností jak toho férově dosáhnout jsou tzv. jednokolové aukce. Uvedu Vám příklad z praxe.

Při prodeji bytu 1+1 k rekonstrukci jsme stanovili cenu dle klasické tržní analýzy na 2.600.000,- Kč. Nicméně byt byl v dezolátním stavu a tak jsem majitelce doporučila, abychom byt dali alespoň trochu do pucu. Byt jsem nechala tedy vyklidit, vymalovat a kompletně vyčistit. Po úpravě jsme se s majitelkou domluvili na prodejní ceně 2.800.000,- Kč a dali nabídku do inzerce. Celkem se ozvalo 12 zájemců a všichni byli seznámeni s aukcí a měli možnost na připraveném papíře navrhnout majitelce cenu, za kterou jsou ochotni byt koupit. Nabídku podalo 5 účastníků prohlídky, zbytek se nezúčastnil kvůli limitu hypotéky nebo jim přišla cena příliš vysoká. Nabídková cena nemovitosti byla na začátku 2.800.000 Kč + provize. Díky aukci jsme se dostali na prodejní cenu 3.100.000 Kč + provize. Majitelka tedy získala celkem o 500.000,- Kč více, než byla původní tržní hodnota.

Vaše realitní makléřka pro Brno a okolí

Zajímá Vás, jaká je aktuální tržní hodnota Vaší nemovitosti? Domluvte si odhad ZDARMA.