Koupě nemovitosti s návazností prodeje

Minulý týden jsme předávali rodinný domeček v Kanicích novým majitelům, kteří financovali prodejem svého bytu a částečně hypotečním úvěrem. Jak takový obchod vlastně probíhal?

Celý tento proces začal někdy na podzim loňského roku, kdy zamnou přišli majitelé rodinného domu v Kanicích, a poprosili mě o pomoc s prodejem. Dům byl velice jedinečný, díky malé dispozici 2+kk a strmé zahradě, a proto jsem věděla, že nebude tak jednoduché najít nového majitele. Nemovitost jsme tedy nachystali kompletně do prodeje – vyklizení, úprava zahrady, homestaging a video prohlídka. Dali jsme na dům plachtu, nechali se roznést letáky a samozřejmostí byla veřejná inzerce. Po asi 40 prohlídkách jsme našli zájemce.

Nicméně tito zájemci neměli nachystané financování a již na prohlídce mi řekli, že by financovali dům z prodeje svého bytu a zbytek by doplatili hypotečním úvěrem. V tomto případě jiní zájemci nebyli a majitelé tak neměli na výběr. Ovšem u jiných nemovitostí – například u bytů, je dnes tolik zájemců, že pokud nemáte zajištěné financování, jste ve značné nevýhodě. Peníze z prodeje mít sice budete, ale majitelé preferují převážně zájemce s hotovostí nebo se schválenou hypotékou.

A to z prostého důvodu – prodej nemovitosti je proces minimálně na dva měsíce, a to v dobrém případě, protože prodej může trvat také i půl roku a víc. Dále máte třeba nějakou představu, za kterou se vaše nemovitost prodá, ale co když se tak nestane a vy budete mít podepsanou rezervaci a bude vám chybět najednou půl milionu? Určitě to není příjemná situace ani pro vás jako kupující, tak ani pro majitele. A v poslední řadě, vy jako prodávající – koho byste preferovali? Kupce s jistým financováním nebo kupce, který peníze snad bude za tři měsíce mít…

Takže pokud máte v plánu koupit nemovitost, a financovat chcete prodejem jiné nemovitosti, doporučuji začít prodejem. Lhůtu na předání nemovitosti si můžete domluvit delší již na prohlídkách se zájemci. Případně se přechodné bydlení dá vyřešit i dočasným nájmem.

Ale abych se vrátila k příběhu, prodej dopadl úspěšně, prodali jsme kupujícím byt, a z mnoha zájemců jsme kvůli rychlosti vybrali právě kupce s hotovostí. Výhodou pro majitele a kupující bylo především i to, že oba obchody měl jeden makléř. O všem jsem měla přehled a mohla jsem tak všechny strany perfektně informovat o průběhu a celé situaci. Tedy další doporučení je vybrat si jednoho makléře, který se vám postará skvěle o obě záležitosti, ať máte přehled a klid. 😊